fbpx
Restruktor

Likwidacja spółki przez S24 – a jednak można!

Elektroniczna rejestracja spółek za pośrednictwem portalu S24 okazała się sporym ułatwieniem. Obecnie większość rejestrowanych spółek powstaje właśnie w tym trybie i to mimo wielu ograniczeń w stosunku do możliwości jakie daje spółka rejestrowana w trybie tradycyjnym.

Ustawodawca postanowił też wykorzystać portal S24, aby ułatwić likwidację spółek. Umożliwił bowiem podjęcie w formie elektronicznej uchwały o rozwiązaniu spółki. Dzięki temu uchwała taka może być podjęta bez zachowania wymogu sporządzania aktu notarialnego.

Kto zatem może rozwiązać spółkę z o.o. przy wykorzystaniu wzorca uchwały w systemie S24?

Z elektronicznego trybu podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki mogą skorzystać tylko te spółki, które zostały zarejestrowane elektronicznie i nigdy nie dokonano w nich zmian umowy spółki w trybie notarialnym. Jeśli zatem zawierałeś umowę spółki przed notariuszem lub w tym trybie wprowadzałeś do niej zmiany, to nie będziesz mógł rozwiązać spółki elektronicznie.

Spółki założone w starszej wersji systemu S24 (zarejestrowane przed wrześniem 2015 roku) również mogą skorzystać z tej opcji. Muszą jednak najpierw przenieść umowę spółki do obecnego systemu.

Wymogiem podjęcia uchwały jest podpisanie jej przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo Profilem Zaufanym (ePUAP).

Jakie są korzyści z podjęcia uchwały przez portal S24?

Są to zwłaszcza korzyści finansowe. Na początek odpada nam bowiem koszt notariusza (akt notarialny i odpisy), czyli kwota rzędu 900 zł. Do tego możemy skorzystać z niższej kwoty opłaty sądowej w wysokości 200 zł zamiast standardowej stawki przy składaniu wniosku do KRS w wersji tradycyjnej w wysokości 250 zł.

Podjęcie uchwały i co dalej?

Uchwała nie kończy jednak bytu spółki, tylko otwiera cały proces jej likwidacji. Resztę procesu musimy już jednak przejść w standardowym trybie - w tym już portal S24 nam nie pomoże.

Należy pamiętać, że całość procesu likwidacji trwa min. ok 9 miesięcy i wiąże się z niemałymi kosztami. Elektroniczna możliwość podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki tylko nieco te koszty zmniejsza.

Jeśli szukasz alternatywnych sposobów na pozbycie się spółki z o.o. to zapraszamy do zapoznania się z naszym ebookiem: Jak pozbyć się spółki z o.o.?

Omawiamy w nim 5 sposobów na pozbycie się spółki: likwidację, rozwiązanie spółki bez likwidacji, sprzedaż, upadłość i przygotowaną likwidację (tzw. pre-pack).

  Dzięki za odwiedziny bloga!

  Mamy nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny.

  Cieszy nas, kiedy możemy pomagać w wyborze właściwego rozwiązania. Dlatego chętnie poznamy Twoją sytuację i pomożemy również Tobie.

  Skontaktuj się z autorem artykułu

  Pobierz darmowy e-book:
  Jak pozbyć się spółki?


   Pobierając poradnik, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Restruktor sp. z o.o.

   Zgodę mogę cofnąć w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.