fbpx
Restruktor

Restrukturyzacja jest szansą na uratowanie firmy przed niewypłacalnością.

Niestety nawet w dobrze funkcjonującym biznesie może dojść do utraty płynności finansowej.

Czasem może to być jeden nietrafiony kontrakt lub wypowiedzenie umowy kredytu, czasem to może być jakiś wypadek losowy, innym razem błędy w zarządzaniu albo zmiany na rynku wywołane globalnym kryzysem.

W takiej sytuacji należy podjąć jak najszybsze kroki zmierzające do uzdrowienia finansów w firmie.

Jeśli w twojej firmie zaistniała taka sytuacja, nad spółką zawisło zagrożenie niewypłacalnością i wiesz, że własnymi siłami nie jesteś w stanie kontynuować działalności bez dalszego jej zadłużania, ostatnią deską ratunku przed ogłoszeniem upadłości są właśnie postępowania restrukturyzacyjne.

 

Zastosowanie postępowań restrukturyzacyjnych daje firmie:

 • ulgę od postępowań egzekucyjnych
 • możliwość uratowania stanowisk pracy
 • możliwość kontynuowania działalności
 • możliwość uzyskania dodatkowego finansowania na restrukturyzację
 • ochronę członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki
 • możliwość zawarcia układu z wierzycielami
 • ochronę przed upadłością w przypadku zawarcia układu z wierzycielami

 

Część postępowań restrukturyzacyjnych otwieranych jest przez sąd. Są to:

 • przyspieszone postępowanie układowe
 • postępowanie układowe
 • postępowanie sanacyjne

 

Warte rozważenia są jednak postępowania, których główna część odbywa się poza sądem. Są to postępowanie o zatwierdzenie układu oraz jego odmiana wprowadzona w ramach tarczy antykryzysowej, czyli uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Rola sądu w tych postępowaniach sprowadza się do zatwierdzenia przyjętego układu.

Całe postępowanie prowadzi natomiast nadzorca układu w postaci doradcy restrukturyzacyjnego.

Takim nadzorcą może być również spółka Restruktor sp. z o.o. Posiadamy do tego odpowiednie uprawnienia wydane przez Ministra Sprawiedliwości.

 

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne w szybkim tempie stało się najpopularniejszą formą restrukturyzacji.

We wrześniu 2020 roku uproszczone postępowania restrukturyzacyjne stanowiły ponad 85% wszystkich otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce.

Stało się tak, ponieważ łączy ono w sobie zalety postępowań sądowych, o których mowa powyżej, z zaletami postępowania o zatwierdzenie układu, czyli szybkość i niższe koszty postępowania.

 

Możliwość otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego została ograniczona czasowo do 30 czerwca 2021 r. Należy się jednak spodziewać, że postępowanie to w takiej jak obecnie lub podobnej formie będzie funkcjonowało dłużej. Wynika to z obowiązku implementacji do 17 lipca 2021 r. dyrektywy dotyczącej tzw. restrukturyzacji zapobiegawczej.

Jeśli chciałbyś skorzystać z dobrodziejstw restrukturyzacji i uratować swoją firmę, zapraszamy do kontaktu.

Pobierz darmowy e-book:
Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne krok po kroku.


  Pobierając poradnik, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Restruktor sp. z o.o.

  Zgodę mogę cofnąć w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

  Masz pytania dotyczące restrukturyzacji?

   Wstępną analizę Twojej sytuacji otrzymasz od nas za darmo!

   Sprawdź opinie naszych klientów

   Przemyslaw Adam

   Przemysław Adam

   Prezes Zarządu OMIDA Sea and Air S.A.

   Logo OMIDA Sea and Air S.A.

   Dzięki profesjonalnej wiedzy i zaangażowaniu Pana Adama Ratajczaka reprezentującego firmę Restruktor sp. z o.o. skutecznie przeprowadziliśmy w naszej Spółce proces wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) i wniesienia jej aportem do spółki z o.o. Rzetelne podejście i sprawne tempo prac przy ZCP zadecydowało o powierzeniu firmie Restruktor sp. z o.o. kolejnych zadań związanych ze zmianami w naszej Spółce, a mianowicie przekształcenie jej formy prawnej ze sp. z o.o. w spółkę akcyjną oraz podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji. Kompetentna i miła obsługa świadczona przez Pana Adama Ratajczaka przekonały nas do nawiązania regularnej współpracy dotyczącej obsługi prawnej naszej Spółki m.in. w zakresie przygotowania umów z innymi spółkami czy podejmowaniu decyzji dotyczącej głosowania nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jako zadowolony klient z przyjemnością rekomenduję korzystanie z usług firmy Restruktor sp. z o.o. reprezentowanej przez Pana Adama Ratajczaka.

   Tomasz Palak

   Radca prawny

   Autor bloga Nie tylko prawo

   Adam jest bezkonkurencyjny w zakresie wiedzy o spółkach – założył ich setki, wiele obsługiwał czy likwidował. To nie tylko tajniki KRS czy formularzy, ale też wsparcie przy wyborze najlepszej formy prawnej czy rozwiązaniach korzystnych podatkowo. Jego spokój i opanowanie towarzyszące wiedzy są bardzo przydatne w każdym projekcie, dlatego chętnie prowadzę je z nim wspólnie.

   Rafał Reszka

   Prezes Zarządu Kurier-Transport sp. z o.o.

   O firmie Restruktor sp. z o.o. dowiedziałem się z polecenia zaprzyjaźnionych przedsiębiorców. Do kontaktu i podjęcia współpracy przekonały mnie bardzo pozytywne opinie i duża ilość rekomendacji.

   Zwróciliśmy się do Pana Adama Ratajczaka z prośbą o pomoc w dokonaniu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Cały proces trwał około pół roku od momentu rozpoczęcia czynności, aż do chwili nadania nam nowego nr NIP oraz wpisania naszej firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym czasie Pan Adam zapewnił nam obsługę i kontakt na najwyższym poziomie. Ponadto udostępnił nam wsparcie specjalistów w osobie biegłego rewidenta i notariusza, niezbędnych w tym procesie. Dzięki temu nie musieliśmy się martwić poszukiwaniem ich we własnym zakresie.  Z uwagi na fakt, iż był to dla nas proces nowy i nieznany, generował bardzo wiele obaw i pytań. Bardzo chętnie i merytorycznie odpowiadał na każde nasze zapytanie. Po zakończeniu procesu przekształcenia również mogliśmy liczyć na jego wsparcie i pomoc w każdej sprawie, która wiązała się z następstwami zakończonego procesu przekształcenia działalności.  Przy zmianie numeru NIP było ich naprawdę sporo.

   To wszystko sprawiło, że jako klienci firmy Restruktor sp. z o.o. jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy i z wielką przyjemnością polecamy i rekomendujemy Pana Adama Ratajczaka jako godnego zaufania partnera biznesowego.

   Jacek Paleczny

   Prezes Zarządu Erfolg sp. z o.o.

   Współpraca z Panem Adamem Ratajczakiem była w pełni profesjonalna. Spółka została założona szybko i bezproblemowo. Pan Adam odpowiedział na wszystkie moje pytania oraz wątpliwości. Zdecydowanie polecam świadczone przez niego usługi.

   Anna Bisewska

   Prezes Zarządu BS professional sp. z o.o.

   Logo BS professional sp. z o.o.

   Firma Restruktor sp. z o.o. bardzo sprawnie przeprowadziła nas przez proces założenia spółki. Bardzo szybki i dobry kontakt z Panem Adamem sprawił, że cały proces udało się przejść bardzo szybko.
   Mogę z czystym sumieniem polecić Pana Adama i firmę Restruktor.

   Paweł Karolczak

   Prezes Zarządu GrowthUp sp. z o.o.

   Założenie spółki przez firmę Restruktor sp. z o.o. reprezentowaną przez Pana Adama Ratajczaka odbyło się w bardzo sprawny i szybki sposób i jak na mój pierwszy raz obsługi takiego zlecenia w formie „online”. Kontakt jak i obsługa z Panem Adamem po założeniu spółki jest bardzo rzetelna i skoncentrowana na szybkim rozwiązaniu ewentualnego problemu i docelowo dobremu doradztwu. Z wyrazem szacunku i pełną odpowiedzialnością polecam każdemu firmę Restruktor sp. z o.o. reprezentowaną przez Pana Adama Ratajczaka.
   Pobierz darmowy e-book:
   Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne krok po kroku.


    Pobierając poradnik, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Restruktor sp. z o.o.

    Zgodę mogę cofnąć w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.