fbpx
Restruktor

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej za porozumieniem stron

W zeszłym roku jeden ze wspólników spółki komandytowej postanowił zakończyć swoje zaangażowanie w spółce i pójść własną drogą. Pozostali dwaj wspólnicy zgodzili się z tym i również chcieli możliwie szybko doprowadzić do sytuacji, w której pozostaną sami w spółce. Zgodzili się co do warunków spłaty wspólnika.

Problem prawny

Wystąpienie wspólnika ze spółki wydawałoby się, że jest w miarę naturalną sprawą. Problem w tym, że kodeks spółek handlowych nie przewiduje procedury na taką ewentualność. Gdyby klienci prowadzili spółkę z o.o., mogliby umorzyć udziały występującego wspólnika. Występujący wspólnik otrzymałby swoją część zgromadzonego majątku w postaci zapłaty za umarzane udziały. W przypadku spółek osobowych o ile została przewidziana możliwość przystąpienia do spółki, o tyle nie uregulowano z niej wystąpienia.

Możliwości k.s.h.

Kodeks przewiduje następujące scenariusze:

 • wypowiedzenie umowy spółki przez występującego wspólnika,
 • sprzedaż ogółu praw i obowiązków na rzecz pozostałych wspólników.

Pierwszy scenariusz był o tyle nie na rękę, że zgodnie z przepisem k.s.h. wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Oznacza to, że wypowiedzenie złożone w sierpniu 2016 roku byłoby skuteczne dopiero na koniec grudnia 2017 roku. Wspólnicy nie chcieli tyle czekać.

Drugi scenariusz również nie był adekwatny do sytuacji. Po pierwsze obecni wspólnicy musieliby spłacić występującego wspólnika z majątków prywatnych, a po drugie nie ma prawnej możliwości, aby ogół praw i obowiązków był nabyty po połowie przez pozostałych wspólników. Dzielenie ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej jest niedopuszczalne.

Efekt w obu przypadkach nie byłby w pełni satysfakcjonujący dla klientów.

Rozwiązanie

Podjęliśmy próbę uregulowania tej czynności na podstawie zasady swobody umów z pominięciem scenariuszy przewidzianych kodeksem spółek handlowych. Zgodnie z tą zasadą zawartą w kodeksie cywilnym strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania.

Sporządziliśmy zatem umowę zawierającą zgodne ustalenia wspólników dotyczące wystąpienia wspólnika ze spółki w tym wysokość i harmonogram spłaty występującego wspólnika. Ponadto wspólnicy w ramach zebrania wspólników dostosowali treść umowy spółki. Całość ujęta została w jednym akcie notarialnym.

Komentarze prawne do kodeksu spółek handlowych mają podzielone zdanie czy tego typu procedura jest możliwa do przeprowadzenia. Należy mieć na uwadze, że przepisy kodeksu spółek handlowych jako szczególne mają pierwszeństwo nad przepisami kodeksu cywilnego i ten powinien być stosowany jedynie w celu załatania dziur. Uznaliśmy, że tego właśnie wymagała nasza sytuacja.

Sąd rejestrowy zmiany zarejestrował zgodnie z ustaleniami wspólników.

Klienci zadowoleni.

  Dzięki za odwiedziny bloga!

  Mamy nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny.

  Cieszy nas, kiedy możemy pomagać w wyborze właściwego rozwiązania. Dlatego chętnie poznamy Twoją sytuację i pomożemy również Tobie.

  Skontaktuj się z autorem artykułu

  Pobierz darmowy e-book:
  Jak pozbyć się spółki?


   Pobierając poradnik, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Restruktor sp. z o.o.

   Zgodę mogę cofnąć w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.