Restrukturyzacja przedsiębiorstwa
Podzielę się dzisiaj z wami tym, jak rozumiem restrukturyzację przedsiębiorstwa.
Postępowanie restrukturyzacyjne
Obecnie pojęcie restrukturyzacji łączone jest z postępowaniami restrukturyzacyjnymi, uregulowanymi w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Postępowania te skupiają się na restrukturyzacji zadłużenia w sytuacji, gdy przedsiębiorca jest zagrożony niewypłacalnością bądź już spełnia przesłanki niewypłacalności.
O niewypłacalności pisałem już wcześniej: Niewypłacalność przedsiębiorcy
Postępowania te mają więc na celu uchronić przedsiębiorcę przed koniecznością ogłoszenia upadłości i umożliwić dalsze działanie przedsiębiorcy na podstawie układu zawartego z wierzycielami i wdrożeniu planu naprawczego. Układ z wierzycielami ma zapewnić płynność przedsiębiorcy, który ją utracił. Układ może polegać na rozłożeniu w czasie spłaty zadłużenia, umorzeniu jego części, zamianie zadłużenia na akcje czy też inne formy oddłużenia spółki. Warto mieć jednak pełen obraz sytuacji, gdyż zadłużenie nie bierze się znikąd. Zawsze były pewne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, na które przedsiębiorca nie był przygotowany i które doprowadziły do złej sytuacji finansowej.
Szersze znaczenie
Mówiąc o restrukturyzacji, często odwołuję się do wszelkich zmian wprowadzanych w strukturze przedsiębiorstwa, a nie tylko o postępowaniach restrukturyzacyjnych. Można je podzielić na kilka kluczowych obszarów. Poniżej przedstawiam przykładowy podział na trzy obszary: korporacyjny, finansowy i relacyjny.
Korporacyjny:
- skład wspólników i relacje zachodzące między nimi,
- forma prawna prowadzenia biznesu,
- zasady dostępu do informacji i podejmowania kluczowych decyzji.
Finansowy:
- struktura kosztów i decyzyjność w tym obszarze,
- finansowanie dłużne (kredyty, pożyczki, obligacje),
- finansowanie inwestycyjne (emisja akcji, wpuszczenie zewnętrznego inwestora.
Relacyjny:
- zasady nawiązywania współpracy z partnerami,
- zatrudnianie pracowników i budowanie zespołu,
- target klientów, do których skierowana jest oferta.
Oczywiście działy te nie są ściśle rozgraniczone. Nawzajem się przenikają i poszczególne elementy wpływają na siebie. Np. wpuszczenie inwestora ma aspekt zarówno finansowy, jak i korporacyjny. Zatrudnianie pracowników ma aspekt relacyjny, ale wpływa też znacząco na strukturę kosztów, a więc aspekt finansowy.
Restrukturyzacja
O restrukturyzacji możemy mówić zatem w każdym z tych obszarów. Zmieniająca się sytuacja gospodarcza i kondycja firmy może wymusić konieczność cięcia kosztów, zmianę struktury obsługiwanych klientów, trafiania do innej grupy docelowej. Zmiany technologiczne i wzrost konkurencyjności na rynku może wymusić restrukturyzację zatrudnienia. Pewne procesy mogą być automatyzowane lub outsourcowane. Można też mówić o restrukturyzacji zadłużenia w normalnym toku funkcjonowania firmy, a zatem nie tylko, gdy spółce grozi niewypłacalność, poprzez szukanie tańszego sposobu finansowania, czy pozyskanie nowych inwestorów.
Czasem może też dojść do konieczności zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, połączenia z innym przedsiębiorstwem, podziałem na mniejsze jednostki. Czasem wspólnicy mogą też podjąć decyzję o zamknięciu pewnych obszarów działalności, czy też całego przedsiębiorstwa w celu pozyskania kapitału i skupienia się na innych obszarach działalności.